K apela Mrzkáni ako taká zacína písat svoju históriu v novembri 1993. Úplný pravek našej muziky je však niekde pod Ilanovskou priehradou, kde Cumel vykrikoval Woskovi, ked chytal nervu po chlapcenskej bitke a potom spolu so Šlaukym stavali zruby v ilanovských horách. Ci pri Váhu, ked Kecup ukazoval M.Hruškovi ako sa hádže diskom a rozbil mu pritom skalou hlavu a potom spolu „mucili“ Starostu ( nie našej obce !!! ) s Nezmarom. Alebo niekde v okolí L.Mikuláša , kde Pindo s Perrym zakladali 7. kavalériu generála Custera a Kulich ich musel pracne zhánat domov. No a vtedy niekde za horami dolami na Balogu jasnovidec Wozík zacal hrávat v rôznych hudobných formáciách, lebo vedel, že raz bude hrat s Mrzkánmi.

Áno ! Mrzkáni boli vždy hlavne o kamarátstve.

 

          Poďme však nazrieť niekde do roku 1991, kde sa v Ilanove  zacína rysovat prvé hudobné zoskupenie Šaratica ( Wosko, Cumel,

Šlauky).Prvú skúšobnu majú v Klube mladých. Odbornú pomoc im poskytuje Laco  Trnka, známa osobnost liptovskej hudobnej scény 70-tych a  casti 80-tych rokov 20 storocia . Nástrojové zloženie : 6-strunové banjo,mandolína, gitara. Chýba však ešte jedna gitara, basa a druhý hlas. Preto oslovujú Pinda, ktorý je spolužiakom Woska zo ZŠ a Šlaukyho z SPTŠ. Pár krát sa stretnú, nieje to však asi celkom ono a tak formácia

Šaratica odchádza do zálohy. Kontakty sú však nadalej udržiavané. Vtedy prichádza ponuka od Laca Tnku, ktorý práve rozpustil kapelu, že im odpredá aparatúru  za dva vrecia zemiakov. Cumel bol z toho celý bez seba , ale Wosko so Šlaukym ho schladili , že predsa aj tak nikdy nebudú hrat až tak velmi, aby potrebovali aparatúru.

No!  Mladícka nerozvážnost ?!

          V tom case prichádzajú povolávacie rozkazy pre rocník 73. A kedže Wosko spolu so Starostom ( spolužiaci so strednej)rukujú do Martina, akosi sa zintenzívnujú stretnutia Ilanovcov s „Nábrežancami“. Na zábave sa zoznamujú Wosko s Kecupom a ostatnými. Spievajú spolu „Holubí dúm“a iné hity tej doby celú zábavu, proste regrúti ako patrí

Kecup so Starostom pozývajú Ilanovcov na chatu Laništia, ako rozlúcku pred odchodom do zeleného pekla ( na ktoré sa spomína celý život). Tam sa zoznamujú Kecup s Pindom. V priebehu 1, 2 a 3.4. 1992 sa rozchádzame, aby sme sa 1,5 roka nevideli.

 

          V lete ´93 sa vraciame, vyrážame na vandre a festivaly. V novembri ´93 ideme na 1.Mikulášsky Country bál, ktorý organizovali

„Cakatelia na vietor“ co bolo zoskupenie surfistov okolo Mira Partyho ( tým nechcem vynechat dôležitost ostatných , ale ich mená mi neutkveli v pamäti). Tu nejakým  spôsobom prestáva fungovat zábava, a tak sa Pindo, Kecup a Starosta  rozhodli íst po gitary  a hrali sme si na chodbe, kde sa presunula väcšina ludí zo sály. A tak v niekolko 10-clennom zbore sme spievali ohnové hity od Žalmana, Hop – Tropu, Nedvedov, Greenhornov a iných.

Vtedy organizátori požiadali muzikantov, ci by nešli dohrat Country bál na aparatúre kapely, ktorá koncila hranie v ten vecer.

V podstate toto hranie bolo odrazovým mostíkom, hoci to ešte neboli Mrzkáni ako takí, ale skôr nejaké trampské kamarátske združenie .

Potom veci naberajú rýchly spád .

 

          Cakatelia na vietor chcú robit vo februári ´94 další Country bál a hlavnou kapelou majú byt Mrzkáni. Prichádzajú prvé skúšky, výber piesní, rozdelovanie nástrojov, hlasov.....

Zloženie zacína byt jasné:                    Kecup :          gitara + spev

 Pindo   :          gitara + spev

 Cumel :           gitara + spev

    Šlauky :          mandolína

     Wosko :          banjo

Starosta:          basa

 

          Prichádza cas country bálu , ale Mrzkáni ešte nehrajú v plnom zložení ( Wosko nestihol prechod na 5-strunové banjo). A tak je kapela externe doplnená o ženské hlasy ( S. Cibulková, M.Závodná, H.Tribulová ). Veci však naberajú vývoj ,  Mrzkáni hrajú kedy môžu. Uchovávajú si  však stále ohnový štýl, do ktorého však dávajú celé srdce a energiu im tak vlastnú.

 

          Vtedy sa skúšky konajú u Petrášovcov ( jáááááááj ! ked si spomeniem na koláce tety Petrášovej! Touto cestou jej ešte raz dakujem.) . To podnieti vstup Kulicha (Pindovho otca), aby  vstúpil do kapely a oživil prácu svojimi hudobnými skúsenostami ci hrou na husle. Myslím, že nebudem prehánat, ked poviem, že sa stal kapelným otcom každého z nás.

  

          Dalšie mesiace sa nesú v intenzívnom, ci menej intenzívnom hraní. Našou country Mekkou sa na dlhšiu dobu stáva  Bobrovec so svojim Kultúrnym domom a neodmyslitelnou J.Druskovou, alebo duom " Cisticka Zich" a tanecným quartetom "Bezinky".

Hrávame na rôznych miestach SR. Nie však ako kapely, ktoré sa snažili dostat na svoj hudobný vrchol. Hráme skôr pre radost a popri hudbe pestujeme, každý svoje oblúbené cinnosti.

  

          Spolu s Robom Szolnokym a jeho tanecnou školou Maestro rozbiehame country v Ružomberku, kde potom preberá štafetu dnes už známa skupina Korýtko z Ružomberka.

Nadalej pasívne navštevujeme CFT festivaly. Našimi managermi  sú všetci ludia, ktorí majú záujem, aby sme mohli hrat aj pre ich známych a ústne si predávajú správu o existencii Mrzkánov. Vela hraní sú však Mrzkáni nútení odmietnut, aby sa mohli venovat aj iným veciam, ktoré ich bavia.

 

          Niekedy v roku ´96 sa Šlauky rozhodol, že opustí kapelu. Na jeho miesto prichádza Jano Wozík Vozár. Ktorý Dáva Kapele nový dych. Wozík je Starostovým švagrom, takže má velmi blízko, aby bol tiež "mrzký". Svojím spôsobom ho štýl hrania Mrzkánov (ako vyzretého hudobníka ) zabíja, ale chápe, že Mrzkáni sú hlavne o kamarátstve.

 

          Popri tom vznikajú dalšie, hlavne folkové zoskupenia, ktorých základom sú clenovia skupiny Mrzkáni. Wozíkov a Pindov Risk a  Kecup s Woskom hrajú v Granku. Obe tieto formácie hrávajú na sútažiach a festivaloch, vydávajú svoje demo nahrávky a postupom casu zanikajú. V tom case Mrzkáni hrávajú ešte menej intenzívne.

V rokoch 2001 – 2003 nastáva zlom a Mrzkáni  porušujú svoje pravidlo, že hrat verejne sa bude len raz za cas. A tak  znova zacínajú brázdit po hudobných cestách.

V novembri 2003 poriadajú výrocný  country bál, vydávajú paródiu na CD, ktorá má skôr  historickú ako kvalitatívnu hodnotu.

  

          Roku 2004 Mrzkáni otvárajú dvere do dalšej miestnosti a okrem novej Pindovej prezívky Krcinko (ktorú dostal od svojho krstnata  rýchlim spojením oslovenia krstný ocinko) sa Mrzkáni rozhodujú menit nástrojové zloženie a chut letmo sa obtriet o Bluegrass.......

 

V roku 2005 nastáva niekolko zlomových bodov. Zacíname aktívne hrávat vo WESTERN CITY Šiklúv mlýn. Wozík sa z osobných dôvdov rozlúci s kapelou a nahrádza ho Dalibor ,, Kriakoš,, Halík. Mrzkáni kupujú vlastnú aparatúru cím sa stávajú flexibilnejšími. V októbri Wosko odchádza na neurcito do Anglicka a na ten cas ho nahradí Robo Jeleník z Korýtka. No a nakoniec Pindo zacína vnikat do tajov hry na mandolínu.

A takto to to trvá až do dnes. A to je už rok 2007!

Vlastne nie....

Vtomto roku Kriakoš služobne odchádza do Cíny. Kapela tak prichádza o dobre zvládnutú ústnu harmoniku, ale pevne dufa, že sa nakoniec

všetci zase zídu na jednom pódiu...

Ved na budúci rok Mrzkáni slávia 15 rokov! Tak verme, že bude mecheche :-)